|
|
|
The Nexus 6 is powered by a 2.7GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 805 processor alongside 3GB RAM. It comes with 32GB and 64GB internal storage options. This Smartphone comes with 13-megapixel and 2-megapixel rear and front cameras respectively. The Nexus 6 sports a massive 3220 mAh battery, which adds to its bulk, since the Smartphone weighs 184 grams and measures 82.98 x 159.26 x 10.06mm.
Google Nexus 6 - Full Phone Specifications
| Specifications | Nexus 6 |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 900 - XT1100 |
| 4G Network | LTE 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 / 850 / 2500 - XT1100 Global model |
| SIM | Nano-SIM |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 1440 x 2560 pixels, 5.96 inches (~493 ppi pixel density) |
| Features | Android OS, v5.0 (Lollipop), Qualcomm Snapdragon 805, Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes |
| Internal Memory | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Card Slot Memory | No |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 (SlimPort), USB Host, USB On-the-go |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, optical image stabilization, dual-LED flash |
| Video | 2160p@30fps, optical stabilization |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Sound Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Midnight Blue, Cloud White |
| Battery | Non-removable Li-Po 3220 mAh battery |
| Talktime | UUp to 24 h |
| Standby | Up to 330 h |
| Price | Rs. 43,000 |






