It has 2 GB RAM with inbuild 16GB storage and expandable upto 128 GB while the earlier version comes only with 1 GB of RAM, 16 GB internal storage and expandable upto 32GB.
Talking about the camera, it comes with 13 MP rear camera with autofocus & LED flash and a 5 MP front camera for excellent selfie's.
|
|
|
The device is expected to available in the market from 15th Feb, 2016 on Flipkart & Amazon at the price of Rs 8,999.
Huawei Honor Holly 2 Plus - Full Phone Specifications
| Specifications | Huawei Honor Holly 2 Plus |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 720 x 1280 pixels (~294 ppi pixel density), 5.0 inches |
| Features | Emotion UI, Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53, Android OS, v5.1 (Lollipop), 2 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 16/64 GB Internal Storage, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 32 GB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| 3G/4G Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Camera Primary | 13 MP, f/2.0, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound Alert Type | Vibration MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v5.1 (Lollipop), Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 processor, Mediatek MT6735P Chipset And Mali-T720MP2 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, Black |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh battery |
| Talktime | N/A |
| Standby | N/A |
| Price | Rs 8,999 |





