The detailed specifications of lumia 1020 is given below:
|
|
|
Nokia Lumia 1020 - Full Phone Specifications
| Specifications | Nokia Lumia 1020 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - RM-875, RM-877 |
| 4G Network | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 - RM-875 |
| SIM | Single SIM |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, Corning Gorilla Glass 3 |
| Display Size | 768 x 1280 pixels, 4.5 inches (~332 ppi pixel density) |
| Features | Dual-core 1.5 GHz Krait, Microsoft Windows Phone 8, 2 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 32 GB Internal Storage, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | No |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12, Up to 236.8 kbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| 3G | HSDPA 21 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 41 MP (38 MP effective, 7152 x 5368 pixels), Carl Zeiss optics, optical image stabilization, autofocus, Xenon & LED flash |
| Video | Yes, 1080p@30fps, 4x lossless digital zoom, video light |
| Secondary | Yes, 1.2 MP, 720p@30fps |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Microsoft Windows Phone 8, Dual-core 1.5 GHz Krait Processor, Qualcomm MSM8960 Snapdragon Chipset And Adreno 225 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | White, Black |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talktime | Up to 19 h (2G) / Up to 13 h 20 min (3G) |
| Standby | (2G) / Up to 384 h (3G) |
| Price | Rs 31,500 (approx) |
Screenshots & Video Tutorial
|
|
|








