No sooner you have procured the smart phone, then you will realize its intelligence and adaptability. The phone is understandably a better built gadget as compared to its other versions.
|
|
|
Specification For Xolo Q1200
| Specifications | Xolo Q1200 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 1 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | No |
| SIM | Single SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 720 x 1280 pixels, 5.0 inches (~294 ppi pixel density) |
| Features | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Android OS, v4.2.2 (KitKat), 1 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 8GB Internal Storage, 1 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes MicroSD, Upto 32 GB |
| GPRS | Yes, v4.0 |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3G | HSDPA |
| Camera Primary | 8 MP, 3264х2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, 1080p |
| Secondary | Yes, 2 MP |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS v4.2.2 (jelly Bean), Upgradable to v4.4.2 (KitKat),Quad-core 1.3 GH |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Black |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talktime | Upto 9 hrs |
| Standby | Up to 190 h |
| Price | Rs 13,999 Buy Now |







