|
|
|
Alcatel One Touch - Full Phone Specifications
| Specifications | Alcatel One Touch Hero |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | No |
| SIM | Dual SIM (Optional) |
| Display Type | True IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 1080 x 1920 pixels, 6.0 inches (~367 ppi pixel density) |
| Features | Oleophobic coating, Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 Processor, Android OS v4.2, 2 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 8GB (single SIM)/ 16 GB (dual SIM) Internal Storage, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes, Upto 32 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On The Go |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| 3G | HSDPA 42.2 Mbps, HSUPA, 11 Mbps |
| Camera Primary | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary | Yes, 2 MP, 720p |
| Sensors | Accelerometer, gyro (optional), proximity |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS v4.2 (JellyBean), Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 Processor, MediaTek MT6592 Chipset And PowerVR SGX544 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Talktime | Up to 20 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Standby | Up to 600 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Price | Coming Soon |
















