|
|
|
The 4 GB RAM based models have Intel Atom Z3580 chipset that has a 2.3 Ghz quad core processor. Flipkart, the sole retailer of the smartphone, has already started taking pre-orders. It will start deliver the phones from the first week of next month (May).
Asus Zenfone 2 ZE551ML - Full Phone Specification
| Specifications | Asus Zenfone 2 |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA 1900 / 2100 - China & India |
| 4G bands | LTE |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, March |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Display Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.5 inches (~70.1% screen-to-body ratio) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model) Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz (4 GB RAM model) Quad-core 1.8 GHz (2 GB RAM model) |
| GPU | PowerVR G6430 |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes |
| Internal Memory | 16/32/64 GB, 2/4 GB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 64 GB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| Primary Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | TBC |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Osmium Black, Sheer Gold, Glacier Gray, Glamor Red, Ceramic White |
| Battery | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Talktime | ---- |
| Standby | ---- |
| Price | Rs. 19,999 Buy Now |









