In case, you feel inclined to go for the Windows smartphone, use the link below to book your order
|
|
|
Nokia Lumia 620 - Full Phone Specifications
| Specifications | Nokia Lumia 620 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 480 x 800 pixels, 3.8 inches (~246 ppi pixel density) |
| Features | Dual-core 1 GHz Krait Processor, Microsoft Windows Phone 8 |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 8 GB, 512 RAM |
| Card Slot Memory | Yes, Microsd upto 64 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| USB | Yes, MicroUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| 3G | HSDPA 21 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 5 MP, 2592х1936 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | Yes, VGA |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Microsoft Windows Phone 8, Dual-core 1.5 GHz Krait processor, Qualcomm Snapdragon S4 Chipset And Adreno 305 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | Lime green, orange, magenta, yellow, cyan, white, black |
| Battery | Standard battery, Li-Ion 1300 mAh |
| Talktime | Up to 14 h |
| Standby | Up to 330 h |
| Price | Rs 14999 |
Screenshots And Video Hands On
|
|
|



