|
|
|
Canon EOS 5DS - Full Specification
| Specifications | Canon EOS 5DS |
|---|---|
| Camera Type | Digital, single-lens reflex, AF / AE camera |
| Lens mount | Canon EF lenses (except EF-S lenses) |
| Effective pixels | 1-million-dots |
| Image sensor | 35.8 x 23.9 mm CMOS |
| Total pixels | 50.2 megapixels |
| Image size (pixels) | 4368 x 2912, 3168 x 2112, 2496 x 1664 |
| Dust Delete Feature | Auto, Manual, Dust Delete Data appending |
| Image Type | JPEG, RAW (14-bit Canon original), RAW + JPEG simultaneous recording enabled |
| Recording function | Standard, Auto switch card, Rec. separately, Rec. to multiple |
| Picture Style | Auto, Standard, Portrait, Landscape, Neutral, Faithful, Monochrome, User Def. 1 - 3 |
| White Balance | Auto, Preset (Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten light, White fluorescent light, Flash), Custom, Colour temperature setting (Approx. 2500 - 10000K), White balance correction, and White balance bracketing possible |
| Viewfinder | Eye-level pentaprism, Approx. 0.71x (-1m-1 with 50mm lens at infinity) |
| Eyepoint | Approx. 21mm (from eyepiece lens center at -1m-1) |
| Focusing screen | Fixed |
| Shutter Type | 1/8000sec. to 1/60sec. (Scene Intelligent Auto mode), X-sync at 1/200sec. * With a wide-angle lens, the shutter speed may be 1/60sec. or slower. 1/8000sec. to 30secs., bulb (Total shutter speed range. Available range varies by shooting mode.) |
| Speed | 1/8000sec. to 1/60sec. |
| Dynamic Range Adjustment | Auto, ±1 EV, ±2 EV, ±3 EV |
| Shooting Method | Function / control priority, Continuous shooting priority |
| Shooting Modes | 3:2, 4:3, 16:9, 1:1 |
| Focusing brightness range | EV 1 - 18 (with contrast detection, at 23°C / 73°F, ISO 100) |
| Movie Recording Compression | -MPEG-4 AVC / H.264,Variable (average) bit rate |
| Recording Format | MOV |
| Focus Modes | Same as focusing with Live View shooting |
| LCD Monitor | TFT colour, liquid-crystal monitor |
| Zoom Magnification | Approx. 1.5x - 10x, starting magnification and position settable |
| HDMI mini OUT terminal | Type C (Auto switching of resolution), CEC-compatible |
| External Microphone IN Terminal | 3.5mm stereo mini-jack |
| Battery Pack | Rechargeable lithium-ion battery |
| Rated Voltage | 7.2 V DC |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Dimensions (W x H x D) | Approx. 38.4 x 21.0 x 56.8mm / 1.5 x 0.8 x 2.2in |
| Weight | Approx. 80g / 2.8oz |







