|
|
|
Micromax Smart Stick - Full Specifications
| Specifications | Micromax Smart Stick |
|---|---|
| DC-IN | 5V 2.5mm DC |
| HDMI socket A | Support HDMI 1.4(Mini-19Pin) |
| USB Socket A | USB A Type HOST 2.0,Support 2.4G Mouse,Keyboard |
| Micro USB 5 pin | Standard Micro-5Pin USB OTG 2.0 And DC-IN |
| Weight(g) | 40g |
| Height | 11mm(Max) |
| Width | 35mm |
| Length | 88mm |
| WPS | Wireless Provisioning Services |
| DLNA | Digital Living Network Alliance |
| WiFi Connection | Wi-Fi Direct Connection |
| WIFI Mobile DISPLAY | Support wifi connect with Mobile display |
| WiFi | IEEE 802.11 b/g/n(Internal Sdio Wifi Module) |
| TF card Boot | Nand Flash |
| Nand Flash | Internal 4G Nand Flash |
| Memory | DDR3: 1GB Byte(600Mhz) |
| Power consumption | Main Unit + 2.4G sender(Mouse) =600mA@5V |
| Video Output | Standard HDMI Interface(HDMI 1.4 |
| Architecture | HD video decoder(1080P@30Fps) |
| Core Type | TCC8925 45nm |
| Main Frequency | 1.0 Ghz |
| Company | Telechips |
| Type | ARM Cortex-A5 |
| Price | Rs 16,000 |
