This gadget is officially launched by HTC in Canada and soon to be launched in India.
|
|
|
HTC Desire 626s - Full Phone Specifications
| Specifications | HTC Desire 626S |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE band 2(1900) |
| SIM | Dual SIM |
| Display Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 720 x 1280 pixels (~294 ppi pixel density), 5.0 inches |
| Features | 4G, Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210, Android OS, v5.1 (Lollipop), 1 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 8 GB Internal Storage, 1 GB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 200 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| NFC | No |
| 3G | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Camera Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | 2 MP, 720p |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound Alert Type | Vibration MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v5.1 (Lollipop), Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7, Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 Chipset And Adreno 304 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talktime | Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 540 h (3G) |
| Price | N/A |




