|
|
|
HTC Desire 820 - Full Phone Specifications
| Specifications | HTC Desire 820 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | Yes |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Display Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 720 x 1280 pixels, 5.5 inches (~267 ppi pixel density) |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, simultaneous HD video and image recording, HDR |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 16 GB Internal Storage, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes MicroSD, Upto 128 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Secondary | Yes, 8 MP |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS v4.4 (Kitkat), Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53,Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 And Adreno 405 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Marble White, Tuxedo Grey, Santorini White, Milky-way Grey, Tangerine White, Saffron Grey, Flamingo Grey, Blue Misty, Monarch Orange |
| Battery | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
| Talktime | Upto 22.4 hours (3G) |
| Standby | 424 hours (3G) |
| Price | Aprrox. Rs 20,000 |








