|
|
|
Karbonn Titanium X - Full Phone Specifications
| Specifications | Karbonn Titanium X |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 /1200 |
| 4G Network | No |
| SIM | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 1080 x 1920 pixels, 5 inches (~389 ppi pixel density) |
| Features | NFC Enabled, 1.5Ghz Quad-Core Processor, Android OS v4.2.2 (Jelly Bean), 1 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 16 GB Internal Storage, 1 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On The Go |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| 3G | HSDPA 7.2 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, dual-LED flash |
| Video | Yes, FUll HD Capture 1080p@30fps |
| Secondary | Yes, 5 MP |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS v4.2.2 (Jelly Bean), Quad-Core 1.5 GHz Processor, Unknown Chipset And Adreno 320 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black/White |
| Battery | Standard 2300 mAh battery |
| Talktime | Yet to come |
| Standby | Yet to come |
| Price | Rs 17990 Buy Online |





