|
|
|
Lava Iris 350- Full Phone Specifications
| Specifications | Lava Iris 350m |
|---|---|
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2014, June |
| Status | Released 2014, June |
| SIM | Micro-SIM (GSM/ CDMA) |
| Display Type | Capacitive(320x480) |
| Display Size | 3.5 inches (~49.9% screen-to-body ratio) |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes |
| Internal Memory | 512 MB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 32 GB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | YES |
| USB | microUSB v2.0 |
| Bluetooth | YES |
| NFC | N/A |
| Camera | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Sound Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | No |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Grey, Midnight Black |
| Battery | Li-Ion 1200 mAh battery |
| Talktime | Up to 9 h 30 min |
| Standby | Up to 240 h |
| Price | Rs. 3,499. |






