|
|
|
Lava Iris X8 - Full Phone Specifications
| Specifications | Lava Iris X8 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | No |
| SIM | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 16 GB Internal Storage, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes MicroSD, Upto 32 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3G | Yes |
| Camera Primary | 8-Megapixel, Dual-LED flash |
| Video | Yes, 720p |
| Secondary | Yes, 3 MP |
| Sensors | Accelerometer, proximity, light, Gyroscope |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS v4.4 (Kitkat), 1.4GHz octa-core Processor, MediaTek (MT6592M) Chipset And Mali 450 MP GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 with Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes |
| Colors | White, Black |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh battery |



