|
|
|
LG Optimus GJ - Full Phone Specifications
| Specifications | LG Optimus GJ |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GT-I9150 |
| 3G Network | HSDPA |
| SIM | Single SIM |
| Display Type | True HD IPS LCD, 16M colors |
| Display Size | 1280 x 720 pixels, 4.7 inches (~312 ppi pixel density) |
| Features | Quad Core 1.5 GHz Processor, Android OS v4.1.2 (Jelly Bean), 2 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 16GB Internal Storage, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes,expandable upto 64GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, FUll HD Capture 1080p @ 30fps |
| Secondary | Yes, 1.3 MP |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean), Quad-Core 1.5 GHz Krait,Qualcomm MDM9615/APQ8064 chipset And Adreno 320 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Not Available |
| Battery | Standard Li-Ion 2280 mAh battery |
| Talktime | 23hours(2G), 15hours(3G) |
| Standby | Not Available |
| Price | $397(approx Rs.24000) |


