Talking about the camera, LG V10 has 16 MP rear camera which is capable of recording upto 2160p@30fps and 5 MP front camera for high resolution selfies.
|
|
|
LG V10 - Full Phone Specifications
| Specifications | LG V10 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Single SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 1440 x 2560 pixels (~515 ppi pixel density), 5.7 inches |
| Features | 4G, Quad-core 1.4 GHz, Android OS, v5.1.1 (Lollipop), 4 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 64 GB Internal Storage, 4 GB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 128 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| NFC | Yes |
| 3G/4G Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Camera Primary | 16 MP, 5312 x 2988 pixels, laser autofocus, optical image stabilization, LED flash |
| Video | Yes, 2160p@30fps, 1080p@60fps, optical stabilization, HDR, stereo sound rec. |
| Secondary | 5 MP Duo |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound Alert Type | Vibration MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v5.1.1 (Lollipop), Quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 & dual-core 1.82 GHz Cortex-A57 processor, Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 Chipset And Adreno 418 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Space Black, Luxe White, Modern Beige, Ocean Blue, Opal Blue |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh battery |
| Talktime | N/A |
| Standby | N/A |
| Price | N/A |







