It also comes with amazing 1 TB SSD storage for high performance processing.
|
|
|
Microsoft Surface Book - Full Technical Specifications
| Specifications | Microsoft Surface Book |
|---|---|
| Software | Windows 10 Pro • Office 30-day trial |
| Exterior | Casing: Magnesium • Color: Silver • Physical buttons: Volume, Power |
| Dimensions | 11.50 x 7.93 x .33 in (292.10 x 201.42 x 8.45 mm) |
| Weight | i7: 1.73 lbs (786g) |
| Storage | Solid state drive (SSD): 1TB |
| Display | Screen: 12.3" PixelSense display • Resolution: 2736 x 1824 (267 PPI) • Aspect Ratio: 3:2 • Touch: 10 point multi-touch |
| Features | 4G, Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 - H540, Android OS, v5.0 (Lollipop), 2 GB RAM |
| Battery Life | Up to 9 hours of video playback |
| Processor | 6th Gen Intel Core i7 |
| Graphics | i7 Intel Iris graphics |
| Security | TPM chip for enterprise security |
| Memory | 16GB RAM |
| Wireless | 802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Ports | Full-size USB 3.0, microSD Card reader, Headset jack, Mini DisplayPort, Cover port, Surface Connect |
| Cameras, video and audio | 8.0 Megapixel rear facing camera with 1080p HD video recording & 5.0 front facing camera |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 wireless technology |
| Sensors | Ambient light sensor • Accelerometer • Gyroscope • Magnetometer |
| What's in the Box | Surface Pro 4 Surface Pen Power Supply Quick Start Guide Safety and warranty documents |
| Warranty | 1-year limited |










