|
|
|
Motorola Moto G 4G LTE - Full Phone Specifications
| Specifications | Motorola Moto G 4G |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 700 / 850 / 1700 / 1900 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 720 x 1280 pixels, 4.5 inches (~326 ppi pixel density) |
| Features | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7, Android OS, v4.4.2 (KitKat), 1 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 8/16 GB Internal Storage, 1 GB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 32 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| NFC | Yes |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Secondary | 1.3 MP |
| Sensors | Accelerometer, proximity, light |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v4.4.2 (KitKat), upgradable to v4.4.3 (KitKat), Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 Processor, Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 Chipset And Adreno 305 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Black, Moto G Ferrari Edition |
| Battery | Standard Li-Ion 2500 mAh battery |
| Talktime | Up to 11 h (2G) / Up to 25 h (3G) |
| Standby | Up to 1040 h (2G) / Up to 960 h (3G) |
| Price | Rs 12629.14 or £157.79 Buy Now |










