|
|
|
Nokia Lumia 530 - Full Phone Specifications
| Specifications | Nokia Lumia 530 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | No |
| SIM | Dual SIM |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 480 x 854 pixels, 4.0 inches (~245 ppi pixel density) |
| Features | Quad-core 1.2 GHz, Microsoft Windows Phone 8.1, 512 MB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 4GB Internal Storage, 512 MB RAM |
| Card Slot Memory | Yes MicroSD, Upto 128 GB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 5 MP, 2592 x 1936 pixels |
| Video | Yes, 480p@30fps |
| Secondary | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Microsoft Windows Phone 8.1, Quad-core 1.2 GHz Processor, Qualcomm Snapdragon 200, Adreno 302 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | Bright orange, Bright green, White, Dark grey |
| Battery | Li-Ion 1430 mAh battery (BL-5J) |
| Talktime | Up to 13 h 20 min (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 528 h |
| Price | Rs 6,500 (Approx) |









