|
|
|
Nokia Lumia 638 - Full Phone Specifications
| Specifications | Nokia Lumia 638 |
|---|---|
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 1800 / 1900 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 480 x 854 pixels, 4.5 inches (~218 ppi pixel density) |
| Features | 1/4'' sensor size, geo-tagging, panorama |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes |
| Internal Memory | 8 GB, 1 GB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 128 GB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE/ apt-X after WP8 Denim update |
| NFC | Yes |
| Camera | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus |
| Video | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Sound Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Battery | Li-Ion 1830 mAh battery (BL-5H) |
| Talktime | N/A |
| Standby | N/A |
| Price | Rs. 8,299 |







