|
|
|
| Specifications | Samsung Galaxy Camera GC200 |
|---|---|
| 2G Network | No |
| 3G Network | No |
| Display Type | Super Clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors, Corning Gorilla Glass 2 |
| Display Size | 720 x 1280 pixels, 4.8 inches (~306 ppi pixel density) |
| Features | Quad-core 1.6 GHz Processor, HDMI Port |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 8 GB, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes MicroSD, Upto 64GB |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Yes - WIFI, 802.11b/g/n, Wifi Direct, Wifi HotSpot |
| USB | Yes, MicroUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| Camera Primary | 16.3 MP, 4608×3456 pixels, autofocus, 21x optical zoom, pop-up Xenon flash, AF light |
| Video | Yes, 1080p@30fps, 768x512@120fps |
| Secondary | No |
| Sound Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset And GPU | Android OS v4.3 (Jelly Bean), Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 Processor, Exynos 4412 Quad Chipset, And Mali 400 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 With Adobe Flash (Download From Outside) |
| Radio | No |
| GPS | Yes, A-GPS With Google Navigation |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White |
| Battery Capacity | Standard battery, Li-Ion 2000 mAh |









