The detailed specifications of the device are mentioned below:
| | |
Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 - Full Phone Specifications
| Specifications | Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GT-I9150 |
| 3G Network | HSDPA |
| SIM | Dual SIM |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 540 x 960 pixels, 5.8 inches (~190 ppi pixel density) |
| Features | Dual-core 1.4 GHz Processor, Android OS v4.2.2 (Jelly Bean), 1.5 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 8 GB Internal Storage, 1.5 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes, Microsd upto 64 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB-Pendrive Host |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| 3G | HSDPA 21 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, dual-LED flash |
| Video | Yes, FUll HD Capture 1080p |
| Secondary | Yes, 1.9 MP |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean), Dual-Core 1.4 GHz Cortex A7 Processor, Qualcomm Snapdragon 580 Chipset And Adreno 320 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | White, Black |
| Battery | Standard Li-Ion 2600 mAh battery |
| Talktime | Not Available |
| Standby | Not available |
| Price | Rs 24,900 (approx) |
Screenshots & Video Tutorial
| | |



