|
|
|
| Specifications | Samsung Galaxy Note Edge |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 1600 x 2560 pixels, 5.6 inches |
| Features | Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0), ANT+ support, S-Voice natural language commands and dictation, Air gestures, Dropbox (50 GB cloud storage), Active noise cancellation with dedicated mic |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes MicroSD, Upto 128 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, EDR, LE |
| 3G | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Camera Primary | 16 MP, 3456 x 4608 pixels, optical image stabilization, autofocus, LED flash |
| Video | Yes, 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Secondary | Yes, 3.7 MP, 1080p@30fps |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, barometer, UV, heart rate, SpO2 |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, Chipset, CPU, And GPU | Android OS v4.4 (Kitkat), Qualcomm Snapdragon 805, Quad-core 2.7 GHz Krait 450, Adreno 420 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | TBC |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Black |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh battery |
| Talktime | - |
| Standby | - |
| Price | Rs 55,000 Approx. |











