|
|
|
Samsung WB350F - Full Specifications
| Specifications | Samsung WB350F |
|---|---|
| Weight | 0.48 lb. |
| Pixels | 16.3 Megapixels |
| ViewFinder | Yes |
| LCD Screen Size | 3" TFT LCD (C type Touch) |
| Image Display Resolution | 460K dots |
| Video Display Resolution | 1920x1080(30fp) |
| Sensor Size | Approx. 7.77mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Autofocus | TTL Auto Focus (Center AF, Multi AF, Tracking AF, Face Detection AF, Touch AF), Manual Focus, Movie CAF |
| Battery Type | Li-ion rechargeable |
| Microphone | Mono Internal Speaker : Mono |
| USB Cable | USB 2.0 |
| Memory Card Type | MicroSD (up to 2GB guaranteed), MicroSDHC (up to 32GB guaranteed), MicroSDXC (up to 64GB guaranteed) |
| Build In Flash | Yes |
| Maximum Shutter Speed | Smart Auto : 1/8 ~ 1/2,000 sec |
| Red Eye Reduction | Yes |
| Continuous Shots | 30 fps |










