|
|
|
You can also find our another review on Z3+ here
Sony Xperia Z3+ - Full Phone Specifications
| Specifications | Sony Xperia Z3+ |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | Yes, LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.2 Inches |
| Features | Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0), ANT+ support, Active noise cancellation with dedicated mic, Xvid/MP4/H.265 player, MP3/eAAC+/WAV/Flac player, Document viewer, Photo/video editor |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 32 GB Internal Storage, 3 GB RAM |
| Card Slot Memory | Yes MicroSD, Upto 128 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Bluetooth | Yes, v4.1 with A2DP |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps, HSUPA, 5.76 Mbps |
| Camera Primary | 20.7 MP, 5248 х 3936 pixels, autofocus, LED flash, |
| Video | Yes, 1080p |
| Secondary | Yes, 5.1 MP |
| Sensors | Accelerometer, proximity, light, barometer |
| Sound Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v5.0 (Lollipop), Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2 GHz Cortex-A57 Processor, Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 Chipset And Adreno 430 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | White, black, copper, aqua green |
| Battery | Non-removable Li-Ion 2930 mAh battery |
| Talktime | Up to 12 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Standby | Up to 580 h (2G) / Up to 590 h (3G) |



