The price of the camera would be in the vicinity of Rs 10,000. The specifications are shown below.
|
|
|
Sony Cybershot DSC-WX80 Digital Camera - Specifications
| Specifications | Cyber-shot WX80 Digital Camera |
|---|---|
| Weight | 124g |
| Dimensions | 92.3mm x 52.5mm x 22.5mm |
| Resolution | 16.2 Megapixels |
| Optical Zoom | 8x Optical Zoom |
| Clear Image Zoom | 16x |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Wifi Enabled | Yes |
| White Balance | Auto/Daylight/Cloudy/Fluorescent/Incandescent/Flash/One Push, One Push Set |
| ISO Sensitivity Setting | Auto/100/200/400/800/1600/3200/6400*4/12800*4 *3 |
| Flash Mode | Auto/Flash On/Slow Synchro/Flash Off/Advanced Flash |
| 3D Mode | Yes |
| Face Detection | Upto 12 Face Detection |
| Micro/Standard SD Card | Upto 64 GB |
| Price | Expected Around Rs 10,000 |





