|
|
|
Xiaomi Redmi Note 3 Pro - Full Phone Specifications
| Specifications | Redmi Note 3 Pro |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 1080 x 1920 pixels (~367 ppi pixel density), 5.5 inches |
| Features | 4G, Quad-core 1.8 GHz Cortex-A72, Android OS, v5.1.1 (Lollipop), 2 GB RAM |
| Phonebook | Yes, Practically Unlimited |
| Call Records | Yes, Practically Unlimited |
| Internal Memory | 16/32 GB Internal Storage, 2 GB RAM |
| Card Slot Memory | microSD, up to 32 GB |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| NFC | Yes |
| 3G/4G Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat7 350/50 Mbps |
| Camera Primary | 13 MP, f/1.9, autofocus, OIS, LED flash |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, f/1.9, 1080p |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound Alert Type | Vibration MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| OS, CPU, Chipset, And GPU | Android OS, v5.1.1 (Lollipop), 64-bit 1.8GHz hexa-core CPU processor, Qualcomm Snapdragon 650 Chipset And Adreno 510 GPU |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 And Flash (Download From Outside) |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, Black |
| Battery | Li-Po 4050 mAh battery |
| Talktime | N/A |
| Standby | N/A |
| Price | $151 |




